Kary za posiadanie marihuany w Polsce – kilka informacji prawnych w pigułce

Temat związany z posiadaniem marihuany jest wciąż analizowany przez szerokie grono osób. Niektórzy w dalszym ciągu wychodzą z błędnego założenia, że posiadanie minimalnej ilości jest w stu procentach legalne. Warto jednak wiedzieć, że obowiązujące przepisy jasno wskazują, że każda ilość marihuany jest surowo zabroniona, nie wspominając już o handlu! Chcąc nieco bardziej rozjaśnić ten temat, przygotowaliśmy krótki wpis, w którym wyjaśnimy, co grozi za posiadanie marihuany. Sprawdź, jak wygląda postępowanie karne w tego typu sprawach. Zapraszamy do czytania!

Spis treści
  • Kary za posiadanie marihuany w Polsce – kilka informacji prawnych w pigułce
  • Co grozi za posiadanie marihuany? Przytaczamy najważniejsze zapisy prawne
  • Posiadanie marihuany a kara za wypadek mniejszej wagi
  • Jaka jest kara za palenie marihuany? Sprawdź, co mówią o tym przepisy prawne
  • Narkotykowe postępowanie karne – co grozi za posiadanie marihuany
  • KARA ZA POSIADANIE MARIHUANY – NAJCZĘŚCIEJ ZADAWANE PYTANIA – FAQ

Co grozi za posiadanie marihuany? Przytaczamy najważniejsze zapisy prawne

Czy da się jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie, jaka jest kara za posiadanie marihuany? Nie! Zgodnie z obowiązującymi przepisami, a dokładniej mówiąc, artykułem 62 ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii wymiar nałożonej kary zależy od posiadanej ilości. Zapisy jasno wskazują, że ten, kto posiada środki odurzające, do których zaliczana jest marihuana, może zostać skazany na karę pozbawienia wolności w wymiarze 3 lat. To jednak nie wszystko! W ustawie można również znaleźć zapis, że osoba, która posiada narkotyki w znacznej ilości, może zostać pozbawiona wolności od roku, aż do nawet 10 lat. Pojawia się jednak kluczowe pytanie – co kryje się pod stwierdzeniem znaczna ilość? Nie da się odpowiedzieć jednoznacznie na to pytanie. Znaczna ilość rozpatrywana jest indywidualnie i w dużej mierze zależy ona od rodzaju posiadanego narkotyku. W niektórych źródłach można spotkać się z opinią, że za znaczną ilość uznaje się od 0,5 do 1 grama. Z pozoru stosunkowo niewielka ilość marihuany prowadzi do zaburzenia świadomości.

Posiadanie marihuany a kara za wypadek mniejszej wagi

Dokładnie analizując całe postępowanie dotyczące posiadania marihuany, można się również spotkać z określeniem „wypadek mniejszej wagi”. Co to dokładnie oznacza? Za wypadek mniejszej wagi uznaje się skrajnie małą ilość posiadanego narkotyku. W tego typu przypadkach kara za marihuanę jest łagodniejsza. Na sprawcę może zostać nałożona kara grzywny bądź rocznego ograniczenia wolności. Warto również mieć na uwadze, że ustalane kary za marihuanę nie będą aż tak surowe, jak w przypadku ciężkich narkotyków. Będąc przy temacie marihuany, nie możemy zapomnieć o jeszcze jednej kwestii, a mianowicie ile grozi za handel marihuaną? Przy tych kwestiach również musimy się powołać na obowiązującą ustawę o przeciwdziałaniu narkomanii. Zgodnie z zapisami każdy, kto poprzez handel ułatwia dostęp do zabronionych środków odurzających, do jakich należy m.in. marihuana w zależności od rozmiaru czynu, również może zostać skazany na karę pozbawienia wolności od roku do 10 lat.

Jaka jest kara za palenie marihuany? Sprawdź, co mówią o tym przepisy prawne

Ostatnią kwestią, jaką musimy poruszyć, jest temat związany z paleniem marihuany. W teorii nie ma przepisu mówiącego wprost o karze za jej palenie. Należy mieć jednak świadomość, że osoba, która zostanie przyłapana w trakcie wykonywania czynności, zostanie oskarżona o posiadanie marihuany, a także może zostać przeszukana w celu sprawdzenia, czy posiada przy sobie większą ilość. Najprościej mówiąc, zastosowanie będą tutaj miały wcześniej wspomniane przez nas przepisy prawne z ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii.

Narkotykowe postępowanie karne – co grozi za posiadanie marihuany

Kiedy dojdzie do zatrzymania w sprawie posiadania marihuany, kluczowe jest skorzystanie z pomocy wykwalifikowanego adwokata specjalizującego się w sprawach karnych, a dokładniej mówiąc narkotykowych. Zdecydowanie odradza się samodzielne działanie w tego typu sprawach. Niezbędna jest dokładna znajomość przepisów prawnych, i właściwa interpretacja, a przede wszystkim umiejętność przewidzenia konsekwencji. Widząc, jaka jest kara za posiadanie marihuany, należy rzetelnie przeanalizować całą sytuację, a tym samym przybrać skuteczną linię obrony. Musisz wiedzieć, że dobry adwokat od spraw narkotykowych powinien posiadać szeroką wiedzę podpartą wieloletnim doświadczeniem. Każda sprawa o posiadanie marihuany ma charakter indywidualny. Kiedy warto skorzystać z pomocy prawnej? Tak naprawdę zaleca się, aby zrobić to już na etapie postępowania przygotowawczego, kiedy prowadzone jest przesłuchanie. Każda podana wtedy informacja wykorzystywana jest w kolejnych etapach, a także może zostać uwzględniona w akcie oskarżenia. Nasza Kancelaria Adwokacka Macieja Przebindowskiego specjalizuje się w szeroko ujętym prawie karnym, w tym także kwestiach związanych z posiadaniem i zażywaniem marihuany. W celu uzyskania więcej informacji serdecznie zapraszamy do kontaktu!

Każda sprawa sądowa ma szansę na powodzenie! Powierz ją w ręce doświadczonego i dobrego prawnika z Krakowa!KARA ZA POSIADANIE MARIHUANY – NAJCZĘŚCIEJ ZADAWANE PYTANIA – FAQ

Tak jak wspominaliśmy, każda tego typu sprawa ma charakter indywidualny. W zależności od zaistniałej sytuacji sąd może zdecydować się np. na umorzenie sprawy, jeśli stwierdzi, że popełniony czyn kwalifikowany jest, jako ten o niskiej szkodliwości. Musimy zaznaczyć, że przebieg postępowania zależy również od przyjętej linii obrony.

Nie! W niektórych przypadkach kara za posiadanie marihuany nałożona na sprawcę przyjmuje wymiar grzywny, jednak jej wysokość jest ustalana indywidualnie.